GIMNAZIJA GOSPIĆ UKLJUČILA SE U e–ŠKOLE HRVATSKE
Ivan Sambolić i Andrija Banić, 2.c

1.Poštovani ravnatelju, kada ste i kako započeli pilot projekt e- Škole?
-Ključni problem hrvatskog osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava jest niska
iskorištenost potencijala informacijsko –komunikacijske tehnologije(IKT) u obrazovnom sustavu koju uzrokuje nesustavan pristup uvođenja IKT-a u obrazovne i
poslovne procese kao i nedostatak strategije i sustava digitalne zrelosti škole.
Pilot projekt e-Škole uspostava je digitalno zrelih škola i dio je šireg programa e-Škole. U odabranih 20 škola u Republici Hrvatskoj , osnovnih i srednjih ( među kojima je
i Gimnazija Gospić), kroz dvije školske godine na temelju iskustva pilotiranja razvit će se strategija implementiranja sustava digitalne zrelosti škola.
2. Koliko je škola uključeno?
- Škole su opremljene kvalitetnim i modernim sredstvima. Projekt je fokusiran na razvoj digitalnih kompetencija, edukaciju i podršku nastavnom i nenastavnom osoblju, razvoju digitalnih obrazovnih sadržaja.
U projekt je ušlo10% osnovnih i srednjih škola. Škole su odabrane na temelju načela reprezentativnosti. Škole su odabrane javnim pozivom. Među prvih 20 škola je Gimnazija Gospić, a među 150 škola u drugoj fazi su osnovne škole u Perušiću i Otočcu.
Što je to pilot projekt? To je ogledni projekt koji, kada mu se sagledaju dobre i loše strane te poprave nedostatci, treba poslužiti kao uzor za druge izvrsne projekte. Škole koje sudjeluju u projektu odabrane su javnim natječajem.
3. Tko je financirao ovaj projekt i koliko je novca
utrošeno?
- Ukupna vrijednost projekta je 228.000.000 kuna u cijeloj Hrvatskoj. Europska unija sudjeluje u projektu sa
193.800.000 kuna. Obje faze projekta financiraju se većim dijelom (85%) iz strukturnih fondova Europske unije.
Nositelj projekta je Hrvatska akademska i istraživačka mreža- CARNET, a mjerodavno tijelo je Ministarstvo
znanosti, obrazovanja i sporta, odnosno Vlada Republike Hrvatske.
4. Koliko ste vremena utrošili u ovaj projekt?
-Program e-Škole sastoji se od pilot projekta koji se provodi od 1.ožujka 2015. do 28.veljače 2018. godine te
velikog projekta koji se planira provoditi od 2019. do 2022. godine na temelju rezultata pilot projekta. Puno
smo vremena utrošili u pripremu da uđemo u sam projekt. Na Nastavničkom vijeću donijeli smo jednoglasno
odluku da idemo u ovaj projekt, svjesni njegovog značaja. Same pripreme za ovaj projekt započele su još
2013.godine.
5.Kako su se pripremali nastavnici?
-U digitalno zrelim školama adekvatna upotreba informacijsko-komunikacijske tehnologije doprinosi:
- učinkovitom i transparentnom upravljanju školom
- razvoju digitalno kompetentnih nastavnika spremnih za
primjenu inovacija u osobnoj pedagoškoj praksi
- razvoju digitalno kompetentnih učenika spremnijih za
nastavak školovanja i konkurentnijima na tržištu rada.
Temelj obrazovanja je nastavnik, a primarni je fokus učenik.
Obrazovanje nastavnika prethodilo je ostalim aktivnostima u projektu putem seminara u školi i u Hrvatskoj za sve škole u pilot projektu, a također i kroz webinare. Bez osnaženih nastavnika i ostalog osoblja, sposobnih i spremnih za nove pristupe poučavanju,infrastruktura bi ostala neiskorištena, a usluge i sadržaji razvijeni unutar projekta- odbačeni.
6. Kako ste opremili učionice?
Krajnji korisnici ovog projekta trebaju biti učenici. U školi su opremljene dvije specijalizirane učionice matematike s tzv. pametnim pločama online vezom. Sve učionice i ostali zajednički prostori imaju stabilnu i bežičnu vezu s Internetom. Ove dvije učionice namijenjene su u prvom redu tzv. STEM predmetima (matematika, fizika, kemija,biologija), a mogu ih koristiti i ostali profesori. Od opreme nastavnici su dobili 22 tableta, profesori STEM predmeta 6 hibridnih računala, ravnatelj, pedagoginja i knjižničarka prijenosna računala, tajnica i računovođa 2 stabilna računala. Učenici su dobili 30 tableta koje će koristiti u ove dvije specijalizirane učionice.

Foto: Marija Sudar
e-učionica,
Gimnazija Gospić, 2016.
Milan Štimac, ravnatelj Gimnazije Gospić,2016. Foto:Antonio Krišto

Foto:M. Sudar, e-učionica, 2016.,Gimnazija Gospić
7. Zbornica, hol i mnoge učionice imaju novi izgledokrečene su i preuređene. Imate li još kakvih planova?
- Što se tiče vanjskog izgleda školskog prostora, od moga dolaska na mjesto ravnatelja Gimnazije Gospić 2009.godine puno je toga učinjeno, od razgraničenja prostora sa Strukovnom školom, izvođenja TZK u velikoj dvorani, uređenja prostora, brušenja i lakiranja parketa, ličenja. Bez lažne skromnosti , čitav svoj radni vijek nastojao sam u školama gdje sam bio ravnatelj stvoriti adekvatne uvjete za izvođenje nastave iz čega onda proizlaze i suvremeni oblici i metode rada, a sve u svrhu pružanja vama učenicima što suvremenijih uvjeta rada. Dok sam bio ravnatelj u osnovnoj školi, bio sam i ratni
ravnatelj u vrlo teškim i po život opasnim uvjetima, zatim u vrijeme obnove ratom uništenih školskih objekata, pripreme i početka proširenja prostora u osnovnoj školi za rad u jednoj smjeni. Ovo sve bilo bi nemoguće napraviti bez adekvatne podrške MZOS-a, osnivača Grada Gospića i Ličko –senjske županije na čemu im zahvaljujem.
Što se tiče planova do moje mirovine, a to je za dvije godine, u planu je preuređenje i opremanje kabineta kemije i fizike. Škola ima vrlo moderan kabinet informatike, a računala koja ne koristimo doniramo osnovnim školama ( Kosinj, u planu je Karlobag).